22 квітня 2016 р. у Державній науковій архітектурно-будівельній бібліотеці імені В. Г. Заболотного відбулася наукова конференція «Бібліотекарки України: Марія Вязьмітіна», присвячена 120-річчю від дня народження першої директорки Наукової бібліотеки Академії архітектури УРСР (нині Державна наукова архітектурно-будівельна бібліотека імені В. Г. Заболотного), археолога, кандидата філологічних та історичних наук.У роботі конференції взяли участь представники Погребищенського краю (Вінничина), бібліотекарі різних відомств, археологи, музеєзнавці, мистецтвознавці, друзі і нащадки Марії Вязьмітіної.
На пленарному засіданні виступили: Галина Войцехівська, директор ДНАББ ім. В. Г. Заболотного, з темою «Марія Вязьмітіна як об’єкт наукового дослідження ДНАББ ім. В. Г. Заболотного», Галина Кравчук, начальник відділу культури Погребищенської РДА Вінницької області, з темою «Погребищенський край – мала батьківщина Марії Вязьмітіної», Світлана Артамонова, історик бібліотечної справи, канд. пед. наук, доцент, з темою «Марія Іванівна Вязьмітіна – перша директорка Державної наукової архітектурно-будівельної бібліотеки імені В. Г. Заболотного», Анатолій Огірчук, директор Музею графа М. П. Ігнатьєва в с. Круподеринцях Погребищенського району Вінницької області.
На конференції працювали три секції, які висвітлили різні напрямки та етапи діяльності і життя Марії Вязьмітіної.
Бібліотечна діяльність (модератор – Галина Войцехівська) була розкрита у виступах працівників ДНАББ ім. В. Г. Заболотного: Галини Пономаренко, завідувача відділу комплектування; Раїси Дідик, завідувача відділу обробки та каталогізації каталогів; Олени Жидецької, завідувача відділу зберігання фондів; Дмитра Мироненка, завідувача відділу бібліографічної та довідково-інформаційної роботи; Лідії Коновал, завідувача відділу обслуговування; Наталії Хлівненко, завідувача відділу рідкісної книги та краєзнавства; Олександри Бузько, аспірантки НаУКМА, яка висвітлила питання захисту кандидатської дисертації Марією Вязьмітіною у 1947 р.
Археологічна та мистецтвознавча діяльність (модератор – Олександра Бузько) висвітлена археологами, мистецтвознавцями та музеєзнавцями, серед яких Ганна Рудик, заступник генерального директора з освітніх програм та комунікації Національного музею мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків, кураторка колекції мистецтва ісламу, канд. філос. наук; Анна Яненко, провідний науковий співробітник Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника, канд. іст. наук; Валерій Саєнко, керівник археологічної групи Токмацького краєзнавчого музею; Олександра Бузько, аспірантка НаУКМА; Олександр Симоненко, археолог, фахівець з історії та археології сарматів, д-р іст. наук, чл.-кор. Германського археологічного інституту в Берліні, та ін.
У роботі третьої секції «Родина та друзі Марії Вязьмітіної (модератор – Ольга Пацеля) взяли участь Раїса Недашківська, українська актриса театру та кіно, громадський діяч, Народна артистка України, яка знала Марію Іванівну, неодноразово бувала у неї в гостях та онука Марії Вязьмітіної – Тетяна Вязьмітіна.
Учасники конференції були в захопленні від виставок, підготовлених працівниками бібліотеки: «Книжкові фонди, зібрані Марією Вязьмітіною» (експонатами стали деякі видання, акумульовані в бібліотеці протягом 1944-1947 рр.), «Марія Вязьмітіна: фотоспомин» (фото надані онукою Тетяною Вязьмітіною) та «Малюнки Марії Вязьмітіної» (малюнки надані онукою Тетяною Вязьмітіною).
Проведений захід спрямований на відновлення пам’яті Марії Вязьмітіної, інтелігентної, висоосвіченої, ерудованої жінки, яка зробила значний внесок у становлення та розвиток головної галузевої книгозбірні – Державної наукової архітектурно-будівельної бібліотеки імені В. Г. Заболотного.

